Отглеждане на лозя. Няма повече мистерии

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Асеновград Благоевград Бургас Варна Велико Търново Видин Враца Габрово Добрич Пазарджик Перник Плевен Пловдив Русе Сливен София Стара Загора Хасково Шумен Ямбол

Охладеното през нощта и обрано сутрин грозде, ферментира по-трудно, затова е препоръчително за беритбата му да се използват по-топлите часове от деня.

Освен навесни култиватори, могат да се използват още и разрохквачи, плоскорези, дискови брани, фрези с вертикални и хоризонтални валове и различни видове отклоняващи се секции.

Отгрибването на лозите се извършва, след като е преминала опасността от силните мразове, но винаги преди да е започнало набъбването на зимните очи – забавянето на отгрибването може да има лоши последици.

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

За работа в защитната зона по редовете на насаждението са подходящи роторни косачки с автоматично отклоняващо устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините при добро копиране на неравностите на терена.

Подложката лозя трябва напълно да се почисти от всички вегетативни части – листа, мустачета, реси.

Облик Създаване на сметка Влизане Лични инструменти Създаване на сметка

При различна дебелина на двете части На разцеп през април Калеми се събират от средната част на пръчките

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Те могат да се агрегатират към почвообработващи машини или към собствена рама отстрани на трактора.

Машината може да се агрегатира с отклоняващи секции и работни органи за едновременна обработка на вътрередовите пространства. Акцентът при тази машина е използването на плоскорезни работни органи, с които се премахва плужната обработка, т.

За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Отглеждане на лозя. Няма повече мистерии”

Leave a Reply

Gravatar